10 Milyon Acil Konut İhtiyacı İçin Türk Müteahhitler Rotayı Yurt Dışına Çevirdi

10 Milyon Acil Konut İhtiyacı İçin Türk Müteahhitler Rotayı Yurt Dışına Çevirdi

Türkiye’de konuta talebin azalması nedeniyle daralan konut ve inşaat sektörü çareyi yurt dışına açılmakta buldu. Türk müteahhitler yurt dışına açılacak!

Konut İhtiyacı Olan 100 Ülke Var!

Konu hakkında Yeni Şafak Gazetesi yazarlarından Mine Açar’a değerlendirmede bulunan Türkiye Ortadoğu Konut Altyapı Müteahhitlik (TORKAM) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Dereli dünya genelinde konut ihtiyacının arttığını söyledi.

Yükselen dolar kuruna eşlik eden yüksek faiz oranları nedeni ile sıkıntılı günler geçiren inşaat sektörü için yeni umut yabancı ülkeler oldu. Konu hakkında kamudan destek beklediklerini söyleyen Dereli dünya genelinde 100’den fazla ülkede konut üretimine ihtiyaç olduğunu belirterek Türk müteahhitlerin konu hakkında şanslarının yüksek olduğunu öne sürdü.

İnşaat Sektörü İçin İhracat Meclisi Kurulmalı

Çin’in pek çok ülkede devlet desteği nedeni ile daha iyi bir konumda bulunduğunu söyleyen Dereli, “Konuta ihtiyaç duyan 100’e yakın ülke var ve bu ülkelerin yüzde 45’i bizim yakın çevremizde bulunuyor. 10 milyon konutun maddi karşılığı 1 trilyon dolar. Türkiye bu pastadan 250 milyar dolarlık sözleşme yapıp pay alabilecek durumda.

Ancak bunun için yurt dışında iş yapan müteahhitlerin yaptıkları işin hizmet ihracatı statüsünde değerlendirilmesi gerekiyor. Sektörün ihracatçı meclisleri kurulursa daha çok Türk firması yurt dışında proje yapabilir. Proje geliştirenler de daha büyük projeler üstlenebilir.” dedi.

İnşaat Sektörüne İhracatçı Statüsü Verilmeli

Sektöre acilen yapılacak olan yasal bir düzenleme ile ihracatçı statüsü verilmesi gerektiğini belirten Dereli, “Biz şu ana kadar Cezayir’den tüm hakedişlerimizin yüzde 25’ini Türkiye’ye getirdik. Hiçbir kamu kuruluşunda bunun kaydı yok. Biz beyan etmesek kimsenin haberi yok, bilmiyor.

Biz söylüyoruz getirdik bankalara. Direkt banka hesabımıza geliyor bu paralar. Fakat bir ihracatçı bir kamyon çorap sattığı zaman ihracatçılar meclisi, ihracatçılar birliği ve her tarafta bunun kaydı alınıyor. Eximbank’ta krediler veriliyor. Bu nedenle yurt dışı işlemler ihracat sayılmalı.” dedi.